ZAJĄC EUROPEJSKI (SZARAK) |
|
Gatunek | Lepus europaeus |
Rodzina | zającowate (Leporidae) |
Rząd | zającoksztaltne ILagomorpha) |
Gromada | ssaki (Mammalia) |
Opis | sylwetka o wydłużonych liniach, długie uszy.
sierść brunatnoruda, zmieszana z włosami białymi i czarnymi na grzbiecie, brzuch jaśniejszy |
Wielkość | 50-73 cm; ogon 7-11 cm |
Masa ciała | 3-6 kg, większe na północy i wschodzie |
Występowanie | Azja, Europa, do 60° szerokości północnej |
Siedlisko | tereny odkryte, czasem lasy liściaste |
Pożywienie | roślinożerny |
Struktura socjalna | samotnik; terytorialna |
Dojrzałość płciowa | samice; 6 miesięcy, samce: 9-12 miesięcy |
Sezon reprodukcyjny | od stycznia do września |
Długość ciąży | 42 dni |
Liczba młodych w miocie | 3-5 (średnio); 2-4 mioty rocznie |
Masa ciała noworodka | średnio 110 g (90-150 g) |
Długość życia | 4-5 lat (przy braku zagrożeń możliwe jest 10 lat) |
Liczebność | duże wahania, zależnie od roku |
Status | zaklasyfikowany jako zwierzyna łowna, polowanie na niego jest legalne, ale ograniczone. Obecnie obowiązuje moratorium. Nie poluje się na zające. |
(Informacje i cytaty pochodzą z publikacji: „Świat Dzikich Zwierząt” Nr 105 „Zając” ISBN: 83-7213-320-4, a także innych publikacji – m. in. „Zając” R. Pielowski;
Wygląd i zachowanie zająca
- Zające należą do zającoksztaitnych (zajęczaków) – Lagomorpha (od greckiego lagos – zając i morphe – kształt), nie są gryzoniami. W przeciwieństwie do gryzoni, które mają tylko jedną parę siekaczy w szczęce, zające mają dwie pary siekaczy – druga jest całkowicie zakryta przez pierwszą, znacznie większą.
- Wielkość i ciężar zająca zależą od regionu, w którym żyje. W rejonie Basenu Morza Śródziemnego waży nie więcej niż 3 kg w wieku dorosłym, podczas gdy niektóre zające węgierskie osiągają 6 kg. Średnio ma on 50-70 cm długości i waży 3-5 kg.
- Zając szarak ma gęste, miękkie w dotyku futro, pięknego brunatnopłowego koloru, jaśniejszego na brzuchu. Końce uszu i górna część ogona są czarne. Jaśniej ubarwiony latem, zając nabiera bardziej rudego koloru zimą. Włos z wiekiem staje się ciemniejszy. Im cieplejszy jest klimat i im dłuższa wegetacja, tym zwierzę jest jaśniejsze. U zajęcy żyjących na skraju lasu w sierści pojawiają się liczne czarne włosy. Trudno rozpoznać ochronnie ubarwionego zająca przycupniętego na ziemi. Pewny swego kamuflażu pozostaje w bezruchu dopóty, dopóki niebezpieczeństwo nie będzie zbyt blisko.
- Kiedy zając szarak idzie lub skacze, opiera się o ziemię całą długością stopy. W czasie szybkiego biegu zaś podpiera się tylko opuszkami palców stopy. Zające szaraki zamieszkują strefy niskiej roślinności, jak np. łąki, gdzie rzadko mogą znaleźć kryjówkę, dlatego są jednymi z najlepiej przystosowanych do biegu zajęcy. Może on biec z prędkością 70 km na godzinę przez 15 minut. Kiedy zając zmuszony jest do ucieczki, cały jego metabolizm ulega przyspieszeniu. Następuje zwiększenie liczby uderzeń serca, czyli tachykardia; zwiększa się przepływ krwi przez mięśnie, co zapewnia ich lepsze funkcjonowanie. Zając na ogól przemieszcza się skokami odbijając się z kończyn tylnych i opadając na przednie. Jego tylne kończyny są silnie umięśnione i długie, co pozwala mu wykonywać skoki długości 2 m, zarówno wzwyż, jak i na odległość.
- Sposób reprodukcji zająca także jest bardzo szczególny. Parkanie, czyli okres reprodukcji. Ma miejsce dwukrotnie w ciągu roku. na wiosnę i na jesieni. Jądra samca, schodzą do moszny i widoczne są przednio w stosunku do prącia w okresie rozrodu. Dla odmiany zimą znajdują się one w jamie brzusznej i wówczas bardzo trudno jest odróżnić samca od samicy.
- O świcie, po całej nocy spacerów w poszukiwaniu pożywienia, zając wraca do swej kotliny. Spędza tam cale dnie na odpoczynku. trawieniu, przeprowadza również toaletę pocierając policzki, uszy, a następnie cały tułów łapkami. W ten sposób rozprowadza po sierści wydzielinę gruczołów zapachowych, które znajdują się w spojeniach jego warg. Zapach ten jest specyficzny dla każdego zająca.
- Wierzchołek nosa – charakterystyczna dla zającokształtnych jest bruzda w formie litery Y, otaczająca nozdrza i schodząca aż do górnej wargi. Zawdzięczamy jej określenie „zajęcza warga”. U wejścia do każdego z nozdrzy, w fałdzie skóry, ukryta jest mała brodawka czuciowa. Zając bardzo często rusza nosem – aby lepiej odbierać wrażenia zapachowe. Na końcu pyszczka znajdują się długie wibrysy o długości około 10 cm. Spełniają funkcję organów czuciowych i pomagają zającowi w orientacji w nocy.
- Uszy zająca europejskiego są wyjątkowo ruchliwe, mają dość duże małżowiny, o długości od 11 do 13 cm. Niewielka latka z czarnej sierści zaznacza ich koniec. Kiedy zając czuwa, stawia uszy i porusza nimi niezależnie jednym od drugiego, aby zlokalizować źródło hałasu. Potrafi obracać je o 190° na zewnątrz. Kiedy zając przycupnie składa uszy na grzbiecie. Słuch jest jednym z najbardziej wyostrzonych zmysłów zająca, ale uszy spełniają także rolę termoregulacyjną.
- Oczy osadzone są daleko z boków głowy, dzięki czemu zwierzę ma bardzo szerokie pole widzenia. Ma tylko dwa martwe kąty – dokładnie przed sobą i dokładnie za sobą. Jego pole widzenia dwuocznego jest bardzo ograniczone. Dostrzega przede wszystkim obiekty w ruchu, ponieważ niezbyt dobrze widzi, szczególnie o zmierzchu. W naturze zaskoczenie zająca we śnie jest praktycznie niemożliwe. Ma otwarte oczy, ponieważ uszy zdążyły już ostrzec go o obecności obcego, chociaż nadal pozostaje bez ruchu.
Naturalni wrogowie zająca
- Wrogowie szaraka to głównie: wilki, rysie, lisy, łasicowate i ptaki drapieżne. Tylko wilk i ryś jest w stanie złapać w biegu dorosłego zająca. Lis ma dużo mniejsze szanse – zając nie dopuszcza go nigdy na odległość poniżej kilku metrów (niektóre opracowania podają 3 metry jako minimalną granicę „bezpieczeństwa” dla dorosłego zająca). Biegnącego z prędkością do 80 km na godzinę zająca lis nie jest w stanie doścignąć. Kolejnym atutem szaraka jest umiejętność skręcania pod kątem prostym w pełnym pędzie – tego nie potrafi żadne inne zwierzę. Zając wykorzystuje też doskonałą swego terytorium, – wie gdzie się skutecznie schować. Nie zawaha się pływać by ujść prześladowcy. Potrafi też wrócić po własnych śladach, aby zmylić trop.
- Gorzej jest z młodymi osobnikami: ich jedyną obroną młodych zajęcy jest wtopienie się w otoczenie. Próba ucieczki oznacza pewną śmierć. Nie mają ani szybkości, ani doświadczenia.
- Innym naturalnym wrogiem zająca jest człowiek polujący na niego od niepamiętnych czasów. W XX wieku doszły do tego efekty rolniczej działalności człowieka – zatrucia pestycydami (zwłaszcza młodych zajęcy – w Polsce do 15% populacji), i maszyny rolnicze (jak kombajny), które są przyczyną śmierci zwłaszcza młodych osobników (wg. badań do 20%!).
- Kolejnym zagrożeniem stworzonym przez człowieka jest zmiana środowiska naturalnego zająca. Monokulturowe uprawy rolnicze powodują że zające prowadzące osiadły tryb życia pozbawione zostają urozmaiconego pożywienia (zwłaszcza zimą jest to groźne – wtedy na polach nie ma nic!). Odżywiają się roślinami uprawnymi co wpływa na ich zdrowie ponieważ przewód pokarmowy zająca jest przystosowany do diety ubogiej w związki azotowe, ale urozmaiconej. Współczesne uprawy są zbyt bogate w związki azotowe. Wywołuje to zaburzenia funkcji nerek i przewodu pokarmowego. Młode zające umierają – starsze mają zmniejszoną odporność i są podatne na infekcje i choroby. Badacze oceniają, że wraz z rozwojem rolnictwa w Polsce o 50% zwiększyła się też śmiertelność wśród zajęcy!
- Łowiectwo również jest zagrożeniem dla zająca. Szarak od zawsze był zwierzyną łowną.
- Ludzie prehistoryczni polowali na zające, które żyły wówczas na europejskich stepach, o czym świadczą szczątki ich kości odnalezionych w grocie Birsmatten (w pobliżu Nenz-lingen w Szwajcarii), którą zamieszkiwali myśliwi z okresu polodowcowego, pomiędzy 7000 a 4000 lat p.n.e., następnie stepy zostały wyparte przez lasy i zając stał się zdobyczą znacznie rzadszą. Liczebność zajęcy zaczęła się zwiększać odkąd człowiek, aby uzyskać ziemię pod uprawę, rozpoczął karczowanie porastających Europę lasów. Zmiana pejzażu na korzyść dużych, odkrytych przestrzeni, spowodowała rozmnożenie zwierząt tego gatunku, pochodzącego ze stepów. Na przykład na Węgrzech wielkość populacji zajęcy od średniowiecza do 1950 r. wzrosła stukrotnie.Obecnie ludy północne zależne są jeszcze od zajęcy polarnych, na które polują dla zdobycia pożywienia. Liczne plemiona indiańskie traktują zająca jako jedno z najwspanialszych dań. Futro zająca, mniej cenione niż futro królika, rzadko jest użytkowane, z wyjątkiem traperów z lokalnej populacji na Dalekiej Północy. Jego skóra jest jeszcze używana w produkcji rękawiczek, a sierść służy do produkcji filcu.
Występowanie szaraka
- Cała Europa. Jako, że pochodzi ze stepów preferuje łąki i pola uprawne, skraje lasów i leśne polany. Preferuje teren otwarty a klimat umiarkowany. W głęboki las zaszywa się gdy jest bardzo zimno. Może występować w górach do 2000 m. n.p.m. – żyje tam obok zająca bielaka. Unika wilgotnych i zimnych lasów żywicznych. Zając szarak dobrze czuje się na terenach obfitujących w różnorodne kryjówki i bujną roślinność. Roślinność najlepiej różnorodną – duże uprawy nie dają mu gwarancji dostępności pokarmu po zbiorach. Zając to domator i zwierze terytorialne.
- „(…)W zimie zając przenosi się bliżej skraju lasu i porusza na znacznie większej przestrzeni, nie przekraczającej jednak 300 ha. Zając przemieszcza się dobrze widocznymi przesmykami, które utrzymuje, wygryzając rośliny tuż nad ziemią. Granice terytorium znaczy zapachem – pociera brodą o niskie gałęzie, pozostawiając na nich wydzielinę gruczołów znajdujących się pod brodą. Siadając, znaczy teren wydzieliną gruczołów okołoodbytowych. Zapachy te sprawiają, że zając czuje się bezpiecznie, chociaż dzieli terytorium z innymi członkami swojego gatunku.”
- Ulubionym terenem występowania zająca są są mozaikowe, urozmaicone uprawy z dużą ilością zarośli stanowiących naturalną kryjówkę.
- Niektóre zające mają bardzo szeroki zasięg występowania. Zając szarak zajmuje praktycznie cala Europę, z wyjątkiem dalekiej pólnocy. Spotykany jest również w górach, aż do wysokości 2000 m n.p.m Zając przylądkowy żyje na pustyniach Afryki Pólnocnej i Wschodniej na Bliskim Wschodzie i ui Arabii oraz w znacznej części Azji Zając Townsenda zajmuje rejony o klimacie umiarkowanym Ameryki Pólnocnej.
Izolowany przez komasację gruntów
- Podobnie jak większość dzikich zwierząt zając jest ofiarą cywilizacji. W 1945 r. krajobraz Europy był jeszcze bardzo urozmaicony. Niewielkie pola uprawne otoczone zagajnikami i zaroślami, ugory dawały zwierzętom liczne schronienia i „przestrzeń życiową”. W dzisiejszych czasach wszystkie te terytoria, przecinają drogi, a na starannie utrzymywanych poboczach nie ma wiele jedzenia. Taki podział izoluje zwierzęta od siebie, ponieważ zające niechętnie przecinają utwardzone drogi, ryzykując życie. Według badań Fundacji na Rzecz Natury (WWF -World Wildlife Foundation) w Szwajcarii w 1988 r. 1068 zajęcy padło ofiarą ruchu drogowego. Taka izolacja przeszkadza zwierzętom w kontaktach, szczególnie w okresie reprodukcyjnym, a konsekwencje tego trudno przewidzieć.
Zające w dzisiejszym świecie
- Zające jako gatunek nie wydają się być zagrożone wyginięciem, powstają jednak miejscowe problemy z ich ochroną. Zając z białymi bokami (Lepus catiotis) jest zagrożony wyginięciem w Meksyku, gdzie zosta! zastąpiony przez zająca kalifornijskiego (Lepus ca-lifornicus), który lepiej przystosowuje się do nowych systemów upraw i dużych przestrzeni, rzadko porośniętych łąk, na których wypasane jest bydło. Naturalna populacja zająca bielaka w Wirginii, także jest zagrożona wyginięciem z powodu niszczenia jego siedlisk. W Szwajcarii 75 000 zajęcy zostało zastrzelonych w rekordowym 1945 r., a tylko 11 117 sztuk w 1981 r., co jest wyraźnym dowodem znacznego zmniejszenia populacji, po części spowodowanego niewątpliwie mniejszym urozmaiceniem upraw rolniczych. Badania wykazały także, że wypuszczanie na wolność zajęcy ze sztucznych hodowli spowodowało choroby dziesiątkujące populacje dzikie. Środki ochrony mające na celu ochronę zajęcy wszystkich gatunków, podejmowane przez duże stowarzyszenia, np. WWF, są to środki ogólne, dążące do zachowania siedlisk typu zarostowego, niezbędnego dla licznych gatunków, zarówno zwierząt, jak i roślin. Raz lub dwa razy w roku, publikowane jest czasopismo „Lagomrph Newslet-ter”, w którym zamieszczone są sprawozdania ze wszystkich badań i opisane problemy dotyczące zajęczaków.
Choroby
- Niemożliwe jest dokładne policzenie jak często chorują zające, ale choroby stanowią co najmniej 50% przyczyn śmierci, szczególnie w okresach, kiedy warunki klimatyczne są nie sprzyjające, a zwierzęta bardziej wrażliwe. Tularemia i pasterelo-za to dwie często występujące choroby bakteryjne, atakujące młode osobniki, osłabione długą i zbyt ostrą zimą. Niedawno pojawiła się, niewątpliwie z Chin, wraz ze sprowadzanymi stamtąd królikami, które wypuszczano w strefach zajętych przez zające, wirusowa choroba krwotoczna (zapalenie wątroby), która nabrała cech prawdziwej epidemii na początku zimy 1990 r. Przenosi się z królików na zające, a rozwój tej epidemii po raz kolejny stawia pod znakiem zapytania celowość sprowadzania zwierząt egzotycznych bez wnikliwej kontroli sanitarnej. Myksomatoza, która może unicestwić populację królików w ciągu kilku miesięcy, nie atakuje zajęcy. Inne choroby typu pasożytniczego, jak kokcydioza jelitowa, także mogą wywołać poważne problemy w populacji zajęcy.
Skuteczność introdukcji
- Zając to domator i terytorialista – przyzwyczaja się do bodźców węchowych i wzrokowych. By potrafił się zaadaptować w nowy terenie potrzeba długiego okresu przejściowego w specjalnej wolierze adaptacyjnej pełnej naturalnych dla zająca kryjówek. Przebywanie w takiej wolierze pozwala mu też dojść do siebie po stresie związanym z podróżą.
- Odchów młodych zajęcy jest zajęciem dla specjalistów, ponieważ flora jelitowa tego zwierzęcia jest bardzo wrażliwa. Najmniejsze zaburzenie jej równowagi może spowodować gwałtowną śmierć zająca.
- Prowadzone w stanie półdzikim hodowle, z których zające są wypuszczane na wolność, nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ zwierzęta źle przystosowują się do tej półniewoli.
Nieudane reintrodukcje
- We Francji Krajowy Urząd d/s Łowiectwa jest instytucją, na której spoczywa obowiązek prowadzenia badań, jak również administrowanie i ochrona gatunków zwierząt zakwalifikowanych jako zwierzyna łowna. Podczas corocznych zebrań ustalane są daty otwarcia i zakończenia sezonu łowieckiego dla poszczególnych gatunków. W 1990 r. polowanie na zające szaraki było dozwolone od 23 września do 16 grudnia. Ten bardzo krótki sezon polowań usprawiedliwiany jest zmniejszeniem populacji zajęcy od kilku lat. W połowie lat siedemdziesiątych dokonywano legalnego odstrzału 3 min zajęcy rocznie. W dziesięć lat później liczba ta nie była większa niż 1,5 min. Reakcją związków łowieckich na to zjawisko były próby introdukcji zwierząt, pochodzących z krajów Europy Wschodniej . Co roku, w grudniu wypuszczano na francuskie łąki 40-50 tysięcy zajęcy, importowanych z Czech i Węgier. W 1965 r. powstały we Francji hodowle zajęcy w stanie półdzikim. Dziś dostarczają one już 200 tysięcy zwierząt, wobec 500 sztuk, które w 1966 r. były oznaczone kolczykiem w uchu i wypuszczone po zakończeniu polowań. 50% z tych zajęcy zniknęło w ciągu tygodnia po wypuszczeniu. Liczba wzrosła do 80% pod koniec 6 tygodni. Hekatomba ta wywołana była złą adaptacją zwierząt do nieznanego terytorium i stresem transportowym. Wypuszczony zając kosztuje około 1000 franków. Część tych pieniędzy mogłaby zostać poświęcona na ochronę i badania przyczyn śmiertelności zajęcy.
- Zające nie dają się udomowić, a ich hodowla może być prowadzona tylko w stanie póldzikun. Zagrody otoczone są sieciami, które mniej ranią zwierzęta, kiedy przerażone rzucają się do ucieczki.