Zajęczaki.pl

Zające i Króliki

oraz zasady

postępowania z nimi

 

Zbiór zasad

 1. Nigdy nie dotykaj spotkanego zająca! Nie podnoś! Nawet chwilowy kontakt z człowiekiem pozostawia na nim nasz zapach. Brak zapachu i bezruch jest jedyną bronią młodego zajączka. Pachnącego człowiekiem malucha matka odrzuci a drapieżnik na pewno znajdzie! Pamiętaj - dotykając zabijasz!

 2. Gdy nie ma innego wyjścia (np. zajączek został przyniesiony przez psa) - nie odnoś go na pole w losowo wybrane miejsce. Zapewnij mu ciepło i pokarm oraz skontaktuj się z instytucją gdzie otrzymasz fachową pomoc.

 3. Niektóre opracowania podają, że zająca po kilkudniowym/kilkutygodniowym (zależy od wieku znalezionego zajączka) odkarmieniu można odnieść w miejsce skąd został zabrany. MOŻNA TAK ZROBIĆ JEDYNIE W PRZYPADKU ZAJĄCA KTÓRY POZOSTAŁ DZIKI I LĘKA SIĘ CZŁOWIEKA! Jeżeli zajączek oswoił się z człowiekiem - nie ma szans na przeżycie w warunkach dzikich.

 4. By nie oswoić zająca należy maksymalnie ograniczyć jego kontakt z człowiekiem i jego zapachem. W grę wchodzi jedynie karmienie i sprzątanie.

 5. Ciepło - pamiętaj by maluch miał ciepło - nie można jednak go przegrzewać.

 6. Karmienie: Sprawdzony przepis na mleko zajęcze: Skład: podgrzane 50ml wody, bio lapis, kitty milk.   Przygotowanie: Do wody wsypujemy najpierw biolapis - odczekujemy 2-3 min. żeby to zaczęło sobie "żyć" :), potem do 50ml roztworu wsypujemy 6 miarek Kitty Milk - po każdej łyżce mieszamy, żeby nie było grudek. Taka mikstura może być przechowywana do 24 godzin w lodówce. Podawanie: Nie da się powiedzieć ile komu trzeba podawać. Np królik czy zając ważące ok. 150 gram dostają 2ml mleczka co 4 godziny ALE w zależności od tego, czy mają wzdęte brzuszki czy nie. Jeśli mają wzdęte brzuszki, daje się 0,5ml Espumisanu przy każdym karmieniu (tego w płynie, dla dzieci). Jeśli nie, dajemy 0,2ml espumisanu co 8 godzin, czyli co drugie karmienie. Po karmieniu należy masować brzuszek (!). Należy też pamiętać by pomóc maluchowi wydalić mocz - w tym celu należy delikatnie masować okolice pęcherza - najlepiej wacikiem kosmetycznym umoczonym w ciepłej wodzie. Powyższe czynności mogą się wydawać trudne a nawet przerażające. Niestety tak jest - utrzymywanie zajączka przy życiu nie jest sprawą łatwą - dlatego jeśli nie jesteś pewny/a że dasz radę jak najszybciej skontaktuj się z osobami/instytucjami mogącymi pomóc. Gdy maluch trochę podrośnie można zacząć podawać trochę ziół - babka, mniszek, nagietek. Należy też zadbać o miseczkę z wodą.

 1. Inne przepisy: zobacz tutaj lub tutaj.

 2. Zachowanie: Pamiętaj! Zając to nie królik - jego bronią w walce o przeżycie są bardzo wyostrzone zmysły. W warunkach domowych bardzo często dochodzi do wypadków - zając pozornie bez przyczyny wpada w panikę i może zrobić sobie krzywdę. często dochodzi do wypadków gdy zając z rozpędu uderza w ścianę i ginie bądź zostaje kaleką - co w wypadku tego zwierzęcia jest wyrokiem.

 3. Jeśli zajączek się z nami oswoi jedyną szansą na jego powrót na pole będzie długotrwała adaptacja w specjalnej wolierze. Wypuszczony bez adaptacji - niechybnie zginie! Badania dowodzą, że nawet zające z profesjonalnych hodowli wypuszczane bez adaptacji (co najmniej 3miesięcznej) w większości giną (nawet 80% zasiedlanej populacji i to w ciągu kilku pierwszych dni).

 4. Postaraj się o wykwalifikowaną pomoc - adresy instytucji znajdziesz tutaj.

 5. Ważne: Podczas spacerów staraj się kontrolować swojego psa. Pamiętaj! Psiak ma instynkt - Ty masz rozum!

UWAGA!! Jeśli nie ma wyraźnych przyczyn nie należy zabierać zajączka z jego miejsca. Matka zając zjawia się przy nim jedynie dwa razy na dobę, aby go wykarmić! Jego mama go nie opuściła jeśli siedzi sam, on po prostu na nią czeka!