Zajęczaki.pl

Zające i Króliki i zasady

postępowania z nimi

 

Dziki królik - wiedza

Znane są 24 gatunki (9 rodzajów) królików. m. in.:

Dziki królik - co robić ze znalezionym dzikim królikiem?

W Polsce populacja dzikiego królika nie jest duża. Najwięcej kolonii żyje w Toruniu i okolicach. Dlatego rzadkie są doniesienia a "znalezieniu" dzikich królików. Żyją one w norach kopanych w ziemi, więc żeby je znaleźć trzeba się nieźle postarać! Czasem jednak takie sytuacje się zdarzają (np. pies wykopie króliczka z nory). Wtedy niestety jest już za późno by zwrócić malucha naturze i trzeba go odchować oraz skontaktować się z odpowiednimi instytucjami (podobnie jak to mam miejsce w przypadku zająca). Tutaj odsyłam do podstrony gdzie jest sprawdzony przepis na mleko wraz ze sposobem jego podawania. - Przepis na mleko zajęcze.

Dziki królik - Fakty i mity

  • nie da się skrzyżować dzikiego królika i zająca - mają różną liczbę chromosomów

  • Największym wrogiem dzikiego królika jest zaskroniec, który wpełza do norek i morduje młode. Często by uchronić potomstwo matka wynosi je w pyszczku poza norkę i zakopuje! Wykopuje je, gdy zaskroniec się oddali. Młode przeżywają.

  • Dziki królik w przeciwieństwie do zająca nie staje sparaliżowany na widok snopu światła przejeżdżającego samochodu. Dlatego króliki bardzo rzadko giną na drogach.

Dziki królik - wiedza w internecie

W Polsce badania nad dzikim królikiem prowadzi Stacja Badawcza OHZ PZŁ w Czempiniu

Dziki królik - Historia udomowienia

Dziki królik - przykładowe siedlisko

 

Dziki królik - wśród ludzi

  • Dziki królik powinien mieszkać w swoim naturalnym środowisku. Zdarzają się jednak sporadyczne przypadki kiedy te zwierzęta trafiają do ludzi (np. przyniesione prze psa). W takim wypadku należy poszukać pomocy pod jednym z tych adresów (lista z działu. ABC Zająca).

  •  Jak już pisałem w przypadku zająca próba sztucznego wykarmienia jest ekstremalnie trudna (wręcz niemożliwa!), tak w przypadku dzikiego królika prawdopodobieństwo takie jest o kilka procent wyższe. Tutaj podaję sprawdzony przepis na pokarm dla króliczych osesków (oczywiście również do zastosowania dla królików domowych). Przepis opracowany w Toruńskim Azylu i sprawdzony przez mnie.

Repley - Dziki Królik uratowany przez ludzi ze zniszczonej norki i razem z siostrzyczką Espi wykarmiony specjalnym mlekiem.

 

Dziki królik - Bibliografia

Książki

  • Jak dotąd najlepszy spis literatury o królikach (różnych) znalazłem tutaj - link

Artykuły

  • Dziki królik, Brać łowiecka nr 6/2009

  • Królik - co o nim wiemy?, Przyroda polska nr 5/2011

 

www.000webhost.com